Powszechnie wiadomo, że niewiele osób regularnie i właściwie myje zęby. Następstwem tego jest próchnica i choroby przyzębia. Przyczyną tego jest przede wszystkim brak podstawowej wiedzy związanej z higieną jamy ustnej, dlatego postanowiliśmy przybliżyć państwu ten temat.
Próchnica zębów
Próchnica polega na odwapnieniu twardych tkanek zęba i gnilnym rozpadzie jego organicznego podłoża. Niszcząc uzębienie, przyczynia się do upośledzenia funkcji narządu żucia, co z kolei negatywnie wpływa na procesy trawienne wywołując zaburzenia żołądkowe, niestrawność i ogólne osłabienie organizmu.
Choroby przyzębia (paradontoza)
Paradontoza to stany chorobowe dziąseł, ozębnej, okostnej i kości wyrostka zębodołowego oraz cementu korzeniowego. Jedną z najczęstszych chorób przyzębia jest zapalenie dziąseł, które przyczynia się do głębszego uszkodzenia tkanek. Nie leczone zapalenie może pogłębiać się i wywoływać krwawienia, bolesność dziąseł , ropnie przyzębne, zaniki kości wyrostka zębodołowego, obnażenie korzeni, rozchwianie, a nawet być przyczyną utraty zębów.
Rola złogów nazębnych w powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia
Miękki osad tworzący się na powierzchni nie oczyszczonych zębów to płytka nazębna. Osad zazwyczaj gromadzi się na powierzchniach, które nie ulegają samooczyszczaniu, czyli tuż przy dziąsłach, między zębami, w bruzdach i różnych zagłębieniach. Po kilku dniach nie usunięty osad ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny, który jest przyczyną powstawania próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.
Liczne badania dowodzą, że samo leczenie nie jest wystarczające w opanowaniu chorób jamy ustnej. Bardzo istotna jest profilaktyka.
Metody zapobiegania próchnicy i chorób przyzębia:
prawidłowe odżywianie
racjonalny tryb życia
przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej
stosowanie związków fluoru
wczesne wykrywanie i leczenie
stosowania zabiegów profilaktycznych (uszczelnianie bruzd i szczelin, okresowe usuwanie złogów nazębnych, kontrola i korekcja wypełnień, uzupełnienia protetyczne)
Higiena jamy ustnej w profilaktyce stomatologicznej
Prawidłowa higiena jest szczególnie istotna w profilaktyce chorób jamy ustnej. Stwierdzono wyraźną zależność stanu przyzębia i zębów od higieny. Właściwe i systematyczne stosowanie odpowiednich zabiegów zmniejsza zapadalność na próchnicę i choroby przyzębia nawet o około 30-40%. Choroby te pojawiają się już po 3 tygodniach po zaniechaniu zabiegów higienicznych jamy ustnej. Po wznowieniu czyszczenia zębów i usunięciu nazębnych złogów objawy zapalenia dziąseł znikają.
Pomimo coraz większej wiedzy na ten temat, niewielka część społeczeństwa poświęca wystarczająco dużo czasu i uwagi oczyszczaniu zębów, a znaczna część czyni to nieprawidłowo. Dziś wygląd naszych zębów jest wyrazem naszej higieny osobistej.