Lakowanie - Bożena Gruda

Przejdź do treści

Menu główne:

EDUKACJA
LAKOWANIE
    
Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny, którego celem jest ochrona zębów przed próchnicą. Lakowanie polega na zabezpieczeniu bruzd zębów specjalnym materiałem tzw. lakiem. Powierzchnia zębów, szczególnie tych trzonowych, nie jest płaska, jest pełna zagłębień i szczelin ułatwiających rozcieranie pokarmów. To właśnie te miejsca stają się punktem zalegania płytki nazębnej i to właśnie w nich najczęściej dochodzi do zapoczątkowania rozwoju próchnicy. Jedną z metod zabezpieczenia zębów przed chorobą jest lakowanie.
Co to jest lakowanie zębów?
Lakowanie zębów to profesjonalny zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych, który polega na zabezpieczeniu trudnych do oczyszczenia bruzd i szczelin zębów za pomocą specjalnego materiału tzw. laku. Jest to zazwyczaj preparat uwalniający jony fluoru, co dodatkowo pozytywnie wpływa na strukturę szkliwa na poziomie mikroskopowym. Lak zabezpiecza głębokie bruzdy przed zaleganiem płytki nazębnej oraz ułatwia oczyszczanie zębów.
Lakowanie pozwala zabezpieczyć zęby przed próchnicą, która dotyczy zawłaszcza najmłodszych. Szacuje się, że około 90% polskich dzieci cierpi z powodu próchnicy. Część z nich w bardzo młodym wieku utraciła już któryś z zębów stałych  z powodu tej choroby.
    
Powierzchnia żująca zębów trzonowych, zarówno mlecznych, jak i stałych, oraz zębów przedtrzonowych (te występują tylko w komplecie uzębienia stałego) okraszona jest licznymi bruzdami, szczelinami oraz mniejszymi czy większymi zagłębieniami. Są one trudne do oczyszczenia nawet przy prawidłowej higienie jamy ustnej. Miejsca te to tzw. miejsca retencji płytki nazębnej i to właśnie w nich najczęściej rozpoczyna się proces próchnicowy. Szczególnie narażone są pierwsze zęby trzonowe stałe, które dodatkowo – z powodu długiego czasu wyrzynania – pozbawione są naturalnej drogi oczyszczania, wynikającej z kontaktu zębów górnych i dolnych. Wyrzynają się one ok. 6-7 roku życia, jako jedne z pierwszych zębów stałych.
Kiedy i jakie zęby należy lakować?
Lakowanie jest zabiegiem, którym może zostać przeprowadzony na wszystkich zębach trzonowych, zarówno mlecznych, jak i stałych, oraz na zębach przedtrzonowych. Najczęściej lakuje się zęby trzonowe stałe (szczególnie pierwsze trzonowce). Lakowanie powinno przeprowadzić się możliwie jak najszybciej po wyrznięciu zęba, a więc w przypadku pierwszych zębów trzonowych stałych w wieku ok. 6-8 lat. Następnie warto zgłaszać się na wizyty kontrolne do stomatologa i na bieżąco lakować kolejno pojawiające się zęby. Powierzchnia zęba, który zostanie poddany zabiegowi, powinna być wolna od jakichkolwiek oznak próchnicy.
Jak przebiega lakowanie zębów?
Lakowanie zębów jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym. Mały pacjent może wybrać sobie kolor laku, który ma zostać użyty (o ile gabinet dysponuje kolorowymi materiałami). W pierwszym etapie stomatolog oczyszcza powierzchnię zęba, do której przymocowany będzie lak. Służy do tego specjalna szczoteczka, montowana na mikrosilnik. Wyglądem i sposobem działania przypomina ona zwykłą szczoteczkę elektryczną. Po dokładnym oczyszczeniu bruzd, na powierzchnię zęba naniesiony zostaje wytrawiacz w postaci żelu. Dzięki niemu materiał stosowany do uszczelnienia bruzd dokładnie i mocno przylega do powierzchni zęba. Wytrawiacz zostaje wypłukany wodą, a powierzchnia zęba dokładnie wysuszona. Suchość podłoża to podstawa, dlatego podczas zabiegu konieczne jest stosowanie wałeczków ligniny pochłaniających ślinę i zachowujących ząb w suchości. Następnie lekarz nanosi na bruzdy cienką warstwę laku i dokładnie ją rozprowadza – powinien on szczelnie pokryć wszystkie bruzdy i zagłębienia na powierzchni żującego zęba. Lak szczelinowy ma płynną konsystencję, dlatego bardzo łatwo go rozprowadzić. Na koniec lak naświetla się specjalną lampą, co powoduje związanie preparatu. Jego konsystencja przechodzi z postaci płynnej w postać stałą. Teraz pozostaje tylko sprawdzić, czy założony lak nie zaburza zwarcia, czyli czy ząb nie „wystaje” ponad inne zęby.
WARTO WIEDZIEĆ
    
Czym różni się lakowanie, lakierowanie i lapisowanie zębów?
Chociaż ich nazwy są bardzo do siebie podobne, każdy z tych trzech zabiegów polega na czymś innym.
  • Lakowanie zębów polega na zabezpieczeniu nierówności powierzchni zęba za pomocą specjalnego materiału zwanego lakiem
  • Lakierowanie polega na pokryciu całej powierzchni zęba cienką warstwą preparatu uwalniającego fluor. Zadaniem fluoru jest wzmocnienie mikroskopowej struktury szkliwa, przez co staje się ono odporniejsze na spadek pH w jamie ustnej. Założony preparat fluorowy zasycha na zębie, tworząc cienką osłonkę, która po kilkunastu godzinach zostaje wypłukana.
  • Lapisowanie jest metodą leczenia próchnicy, która polega na próbie zahamowania procesu próchnicowego z użyciem specjalnych preparatów chemicznych, najczęściej azotanu srebra. Po przeprowadzonym lapisowaniu dochodzi do przebarwienia leczonych zębów na czarny kolor.
Armii Krajowej 59/5, 96-100 Skierniewice
tel. 46 833 79 13, kom. +48 512 178 714
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego