Wybielanie zębów - Bożena Gruda

Przejdź do treści

Menu główne:

EDUKACJA
WYBIELANIE ZĘBÓW
Wybielanie zębów lampą
Profesjonalne wybielanie zębów lampą to zabieg prosty i bezpieczny, a czas jego trwania to zazwyczaj około godziny. Lekarz dentysta nanosi na zęby preparat wybielający, zawierający 35% nadtlenku wodoru, a następnie naświetla zęby przy pomocy specjalnej lampy, emitującej bardzo silne niebieskie światło. Pod wpływem tego światła nadtlenek wodoru ulega utlenieniu na powierzchni zęba, widocznie rozjaśniając szkliwo. Żel nakładany jest na zęby trzykrotnie, a każde naświetlanie trwa około kwadransa.
Gabinetowe wybielanie zębów pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów w krótkim czasie: lampa umożliwia rozjaśnienie powierzchni zębów o 5-14 tonów w skali Vita, podczas gdy produkty wybielające w postaci past dają efekt rzędu 1-2 tonów. Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla zębów i dziąseł, a jedynym skutkiem ubocznym może być utrzymująca się przez około dobę nadwrażliwość.
Wybielanie zębów lampą – co trzeba wiedzieć
Warto pamiętać, że skuteczne wybielanie zębów lampą możliwe jest tylko przy zachowaniu pewnych warunków, dotyczących zarówno okresu przed zabiegiem, jak i po nim. Przed przystąpieniem do rozjaśniania szkliwa w gabinecie stomatologicznym należy koniecznie wyleczyć wszystkie ubytki i upewnić się, że wypełnienia są szczelne – w przeciwnym wypadku przeprowadzenie zabiegu może spowodować podrażnienie miazgi zębowej przez zawarte w żelu wybielającym substancje chemiczne. Trzeba mieć na uwadze fakt, że substancje wybielające oddziałują tylko na żywą tkankę zęba – w trakcie zabiegu rozjaśnieniu nie ulegną zęby martwe, a także wypełnienia, korony.
By dodatkowo zwiększyć efektywność wybielania lampą, przed zabiegiem warto wykonać skaling i piaskowanie zębów, by pozbyć się nagromadzonego kamienia i osadu nazębnego.
Po zabiegu natomiast konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie tzw. białej diety, której główne założenia sprowadzają się do wyeliminowania z jadłospisu produktów silnie barwiących (mocna herbata, kawa, czerwone wino, soki owocowe). Wynika to z faktu, że odwodnione zęby błyskawicznie chłoną zawarte w nich barwniki, co może zniwelować efekty zabiegu. W trakcie pierwszych dwóch dni po zabiegu należy przyjmować wyłącznie pokarmy niebarwiące: białe pieczywo, twaróg, jogurty naturalne, białe mięso. Od trzeciej doby możemy stopniowo wprowadzać do diety produkty „kolorowe”, jednak te najsilniej barwiące, jak kawa czy herbata, warto wykluczyć na okres co najmniej 2 tygodni.
Wybielanie zębów metodą nakładkową
Przed przystąpieniem do wybielania musimy zadbać o stan zębów i dziąseł pacjenta. Często najpierw muszą być usunięte stare nieszczelne wypełnienia, usunięty kamień nazębny i osad, a ubytki zabezpieczone.
I wizyta: Na pierwszej wizycie pobieramy wycisk. Pozwala on na wykonanie indywidualnej nakładki na zęby z masy plastycznej. Nakładka jest przezroczysta, elastyczna oraz wygodna.
II wizyta: Podczas drugiej wizyty wydajemy pacjentowi nakładki i strzykawki z żelem Opalescence 15%, oraz wyjaśniamy jak przeprowadzić kuracje w domu.
Jak przebiega wybielanie w domu?
Przed rozpoczęciem wybielania należy starannie wyszczotkować zęby. Następnie wycisnąć żel równomiernie do najgłębszych i zewnętrznych części nakładki; z reguły zużywa się niecałą strzykawkę żelu do dwóch nakładek. Nałożyć napełnioną żelem nakładkę na zęby, lekko docisnąć nakładkę, tak aby żel dokładnie przylegał do zębów. Usunąć nadmiar żelu, który wypłynął poza nakładkę, przepłukać usta wodą.
Nakładkę z żelem z reguły zakładamy na kolejne cztery noce. Niewielki jednak procent pacjentów może odczuwać nadwrażliwość podczas kuracji i wówczas zaleca się stosowanie nakładek co drugą lub trzecią noc, lub stosowanie na jedną do trzech godzin w ciągu dnia. Po zakończeniu kuracji należy wyrzucić pozostały, nie zużyty żel.
UWAGA
  • Kolor zębów wzdłuż linii dziąseł (szyjki zębów) jest z reguły ciemniejszy. Te części zęba mogą wymagać dłuższego wybielania niż pozostałe i mogą pozostać lekko ciemniejsze po zakończeniu kuracji.
  • Niektóre stare wypełnienia amalgamatowe, mogę powodować powstanie purpurowego zabarwienia na nakładce. Jest to normalne zjawisko i nie wpływa na przebieg kuracji.
Jak postępować po zabiegu?
Po zabiegu należy dokładnie wypłukać i umyć zęby. Sylikonowe nakładki myjemy szczoteczką pod bieżącą wodą. Dwie godziny po zabiegu można pić jedynie wodę mineralną. Przez następne 2-3 doby należy unikać napojów i pokarmów barwiących (w tym okresie szkliwo jest podatne na wchłanianie barwników).
Pokarmy bezwzględnie zakazane:
  • czerwone buraczki
  • barszcz
  • czerwone wino
  • kawa, herbata, Cola
  • jagody
  • soki owocowe
Palacze tytoniu powinni zrezygnować z palenia przez minimum 2 doby!!! Przez co najmniej 24 godziny po zabiegu (ze względu na nadwrażliwość po zabiegową) powinno się unikać pokarmów bardzo zimnych i gorących.
Jak działa preparat Opalescence 15%?
W żelu Opalescence 15% czynnikiem aktywnym jest nadtlenek karbamidu. Jest to bezpieczny związek chemiczny, który przez dziesięciolecia był używany jako środek do dezynfekcji jamy ustnej. Składniki preparatu uwalniają atomy tlenu powodując utlenianie. Atomy tlenu wnikają w głąb szkliwa i zębiny wybielając je, jednak właściwa struktura zęba pozostaje nienaruszona, a jedynie ulega rozjaśnieniu.
Czy wybielanie jest szkodliwe dla zębów?
Wybielanie za pomocą środków przez nas używanych, renomowanych firm jak np. Opalescence, zawierających nadtlenek karbamidu lub też nadtlenek wodoru wodoru nie jest szkodliwe, nie powoduje zmian chemicznych w strukturze zęba, nie osłabia jego odporności na próchnicę, oraz nie powoduje stanu zapalnego miazgi zębów.
Czy w trakcie wybielania mogą wystąpić jakieś dolegliwości?
Zdecydowana większość pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości. Jednak u kilka procent pacjentów występuje, przejściowa nadwrażliwość zębów na zimne, gorące, kwaśne produkty lub soki. Ustępuje ona jednak w ciągu jednego do trzech dni po zakończeniu kuracji. Niektórzy pacjenci podczas kuracji mogą uskarżać się na dolegliwości dziąseł, warg, gardła lub języka. Jeżeli trwają one dłużej niż dwa dni lub zwiększająca się, należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem.
Czy efekt wybielania będzie trwały?
U osób zachowujących normalną higienę jamy ustnej, wybielanie zębów jest trwałe tak jak każdy zabieg stomatologiczny. Jasny kolor utrzymuje się od 1 roku do 3 lat, gdy pacjent stosuje się do zaleceń odpowiedniej higieny. Po tym okresie pacjent może dokupić jedną strzykawkę preparatu i powtórzyć wybielanie (wystarczy 1-2 aplikacje by trzymać efekt). Do nakładek można też aplikować preparaty zawierające fluor w celu profilaktyki próchnicy.
UWAGA! Nie wolno:
  • stosować preparatu u kobiet w ciąży i w czasie karmienia piersią
  • jeść podczas noszenia nakładki
  • palić papierosów podczas zabiegu
  • wystawiać strzykawki z żelem Opalescence na działanie promieni słonecznych
  • zamrażać strzykawek z żelem
Warto wiedzieć, że nie wybielają się korony i mosty porcelanowe oraz wypełnienia zębów, dlatego czasem po wybieleniu trzeba je wymienić na jaśniejsze.
Stomatologia estetyczna staje się coraz bardziej popularna, wiele osób decyduje się na zabiegi wybielania, ale trzeba pamiętać, że wybielanie nie jest możliwe u każdego i może przynieść różne rezultaty.
Armii Krajowej 59/5, 96-100 Skierniewice
tel. 46 833 79 13, kom. +48 512 178 714
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego